Szalai Rebeka
Porajmos, porrajmos, pharajimos, samudaripe, kali trash.
Tudod mit jelent?
Nem? Miért nem? Mindezen szavak a roma holokausztot jelölik. Mi az a roma holokauszt? Hát nem csak a zsidó holokauszt van? Sajnálatos dolog, hogy ezt meg kell kérdezni.
A holokauszt szót ismerjük, mindennapi téma. Ezen belül is mindenki a zsidó holokausztra gondol. Pedig vittek romákat is megsemmisítőtáborokba, csak az ő számuk nem olyan jól behatárolható, hiszen sokukat nyilvántartásba se vették. Ugyanolyan fontos dologról van szó és a köztudatban még sincs benne és a romák sosem kaptak akkora kárpótlást, mint a zsidók.
A cigányholokauszt emléknapja augusztus 2. Miért pont augusztus 2? 1944. augusztus 2-án számolták fel auschwitz-birkenaui cigánytábort - ide nagyjából 23 000 roma érkezett – kivégezve az utolsó 3000 ott lakót.
A világ sok országában tartanak megemlékezést ezen a napon. Auschwitz-Birkenau területén koszorúzást, Magyarországon virrasztást tartanak a roma áldozatok emlékére. A Holokauszt Emlékközpont Páva utcai székhelyénél mécseseket gyújtanak az elhunytak emlékére.
A történelemkönyvek és még a Holokauszt Emlékközpont is alig tesz említést a roma holokausztról, pedig ez nem elhanyagolható. Ugyanazon problémáról van szó. Elvittek itt élő romákat, akik nem tehettek a származásukról. A mészárlás maga sohasem tehető semmissé, bármekkora kárpótlást nyújtunk, vagy bármekkora emlékművet is adunk át a túlélők és a halottak számára. A szomorú történelmi tény mivoltán nem változtat.
A teljes múltunk feltérképezéséhez szükség van minden apró darabkára. Alig 70 éve történt mindez és máig sem beszélünk bizonyos részletekről. Ki merné itthon hangosan azt mondani, hogy a romákat is súlyos veszteség érte? Senki. Rengeteg oka lehet, amiért senki, de ezek nem számítanak. Nem számíthatnak. Felelősek vagyunk a romák és főként a magyar romák haláláért, ezzel szembesíteni kell a magyar társadalmat. Igenis el kell mondani, hogy a cigány/roma holokauszt egy veszteség, és egy szomorú történelmi tény.
A romák hátrányos megkülönböztetése sem elfogadható, de a roma holokausztról nem beszélni óriási hiba. Hiba, mert ők is velünk élnek, a társadalmunk részei, mint sok más kisebbség a Kárpát-medencében. Hiba, mert ez is történelmi tény, beszélnünk kell róla. Hiba, mert közös a múltunk és a jövőnk is. Hiba, mert az emberek nem érzik fontosnak. Hiba azért, mert bármilyen tömeggyilkosságról van szó, mind ugyanolyan fontos, legyen az magyar zsidók vagy magyar romák ellen elkövetett.
Ez a téma közel sem olyan ismert, mint kéne, hogy legyen. Beszélni kéne róla, de inkább hallgatunk. Hogy miért? Magam sem tudom.
A szerző középiskolás, 1998-ban született.